rudd13_Michele AmorusoPacific PressLightRocket via Getty Images_drinking water Michele Amoruso/Pacific Press/LightRocket via Getty Images

Zaniedbany Kryzys Wodny i Sanitarny

WYBRZEŻE SŁONECZNE – Kryzys COVID-19 uwidocznił znaczenie dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych oraz higieny. Powszechnie wiadome jest, że mycie rąk jest jednym z najlepszych sposobów ochrony przed wirusem. Jednak trzy miliardy ludzi - prawie połowa światowej populacji - niemadostępudopodstawowychurządzeńdomyciarąk, około jedna trzecia (2,2 miliarda ludzi) nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, a prawie dwarazywięcej (4,2 miliarda) nie ma dostępu do różnego rodzaju bezpiecznych usług sanitarnych.

Sytuacja jest szczególnie anemiczna na Wyspach Pacyfiku, gdzie odsetek ludności bez bezpiecznego dostępu do wody pitnej jest dwukrotnie większy niż średnia światowa, a wskaźniki sanitarne są niższe niż w Afryce Subsaharyjskiej. Jak widać w krajach takich jak Papua Nowa Gwinea, brak urządzeń do utrzymania podstawowej higieny sprawia, że zwalczanie wirusa - gdy się on pojawi - jest niezwykle trudne.

Jednak pomimo naszej wiedzy na temat tego problemu, woda i urządzenia sanitarne nadal spadają na listach priorytetów w globalnym programie politycznym. Politycy mniej chętnie otwierają oczyszczalnie ścieków, niż nowe szkoły lub szpitale. Ale problemem jest nie tyle brak woli politycznej, ile niezdolność do wykorzystania politycznych możliwości. W końcu trudno myśleć o jakiejkolwiek innej usłudze rządowej równie ważnej, jak dostarczanie czystej wody i urządzeń sanitarnych.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/9xo8WFrpl