Války proti ženám

AMSTERDAM – Často se tvrdí, že první obětí války je pravda. Chceme-li však mluvit skutečnou pravdu, pak jsou prvními oběťmi války ženy. Dětský fond Organizace spojených národů UNICEF nedávno zjistil, že v konfliktních zónách se sexuální násilí obvykle šíří jako epidemie. Ať už jde o občanskou válku, pogromy nebo jiné ozbrojené konflikty, mrtvoly žen se až příliš často stávají součástí bitevního pole. Oběťmi rozsáhlých sexuálních zvěrstev jsou malé holčičky i staré ženy.

V Dárfúru unesli příslušníci džandžavídských milicí dvanáctiletou dívenku a týden ji skupinově znásilňovali, přičemž jí roztáhli nohy tak daleko od sebe, že je do konce života zmrzačená. Největší obavou obětí znásilňování v Dárfúru je však strach, že si nikdy nenajdou manžela. Podle zákona šaría jsou znásilněné ženy souzeny za cizoložství nebo smilstvo. Loni byly nejméně dvě mladé ženy v Súdánu odsouzeny k smrti ukamenováním. Jak uvedla organizace Refugees International: „Vláda podnikne kroky spíše proti těm, kdo znásilnění ohlásí a zdokumentují, než proti těm, kdo ho spáchají.“

Také ve válkách, které dnes pustoší Demokratickou republiku Kongo, je největší část viny přisuzována obětem znásilnění. Znásilněné konžské ženy čeká zavržení ze strany manžela a ostrakizace ze strany komunity. Často jsou jim střelnou zbraní znetvořeny genitálie nebo jsou nahé hozeny do ohně.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/lK08aiu/cs;