Severokorejský obrat Číny

PEKING – Po jaru ve znamení zvýšeného napětí na Korejském poloostrově přinesla horečná diplomatická aktivita v posledních týdnech určitou naději na dohodu, přinejmenším mezi Čínou, Jižní Koreou a Spojenými státy. Stále se však nepodařilo najít životaschopný konsensus v otázce, jak minimalizovat bezpečnostní rizika vyplývající ze rtuťovitého severokorejského vedení.

Po údajně drsné schůzce čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s vicemaršálem Čoe Žong-haem, jedním ze čtyř členů vládnoucího severokorejského prezidia, se v Kalifornii uskutečnil americko-čínský summit, na němž otázka Severní Koreje patřila k hlavním tématům diskuse. Brzy poté následovala pekingská schůzka mezi prezidentem Si a jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje. Skutečnost, že se Si osobně účastnil všech tří jednání, potvrzuje dvě pravdy: čínská politika vůči Severní Koreji je klíčem k řešení problémů, které KLDR představuje, a Čína dnes možná aktivně hledá nový přístup ke svému nevyzpytatelnému spojenci.

Zájem Číny o nový postoj k Severní Koreji není zcela nový. Čínská politika vůči této zemi se koneckonců už dvě desetiletí postupně ubírá konstruktivnějším směrem, což odráží rostoucí mezinárodní význam Číny i opatrnou ochotu čínských představitelů přijmout globální roli, kterou jejich zemi propůjčuje nově získaná hospodářská síla.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/qWKDkbQ/cs;