Čekání na Hamás

Rozhodnutí předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse odložit na neurčito volby do Legislativní rady, plánované na tento měsíc, prohloubilo roztržku s hnutím Hamás jakožto jeho islamistickým rivalem. Hamás nese jednostranné Abbásovo rozhodnutí nelibě a tvrdí, že jde o přímé porušení dohody mezi ním a Abbásovým hnutím Fatah, která vedla k současnému příměří s Izraelem. Podle Hamásu s ním nebylo toto rozhodnutí před oznámením konzultováno.

Původní datum voleb, tedy 17. červenec, postavilo Fatah do obtížné situace. Jeho veřejný obraz pošpinily vnitrostranické půtky a korupce, a tak vidí ve své konferenci plánované na 4. srpen dobrou příležitost sjednotit se před volební kampaní. Hamás si je zmatků v hnutí Fatah dobře vědom a obviňuje Abbáse, že volby do Legislativní rady neodkládá z důvodů státnických, nýbrž stranických.

V nedávné době Hamás zvítězil v několika místních volbách na západním břehu Jordánu a v Gaze, což vedlo pozorovatele k předpovědím, že si toto hnutí povede dobře i ve volbách parlamentních. Popularita Fatahu mezi Palestinci zaznamenala od vypuknutí druhé intifády koncem roku 2000 prudký pokles. Fatah byl přitom dlouho páteří palestinského nacionálního hnutí a dominantní frakcí OOP. I přes vzpruhu v podobě podepsání dohod z Osla a ustavení Palestinské samosprávy v roce 1994 popularita Fatahu v posledních deseti letech klesala v důsledku obviňování z korupce a nekompetentnosti.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/OxASTlycs