0

Čekání na Obamu

Letošní podzim se nese ve znamení asijských schůzek. Summit Sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN) v Thajsku svedl koncem října dohromady všechny klíčové asijské hráče. V polovině listopadu se téměř všichni setkají znovu v Singapuru na summitu Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC), a to za účasti nejvyšších představitelů tichomořských států i amerického prezidenta Baracka Obamy.

Summity jsou cirkusem s mnoha jevišti a zkratkami. Na summitu ASEAN se 10 nejvyšších představitelů zemí jihovýchodní Asie setkalo se svými protějšky z Číny, Japonska a Jižní Koreji. Zástupci těchto 13 zemí se pak znovu sešli s Indy, Australany a Novozélanďany.

Během jednání bylo údajně podepsáno zhruba 42 dohod v nejrůznějších otázkách, od nedořešených obchodních a hospodářských záležitostí až po zahájení činnosti komise pro lidská práva. Nebyl to špatný výsledek na summit, u něhož panovaly obavy, že se vůbec neuskuteční: předchozí jednání naplánované na duben do Bangkoku totiž narušili demonstranti – „rudé košile“ podporující svrženého thajského premiéra Tchaksina Šinavatru.

Pokud jde o Obamu, ten nejprve navštíví Japonsko a během jednání APEC se zúčastní rovněž prvního summitu USA-ASEAN. Poté odcestuje do Číny a Jižní Koreje. Jaký další rozměr by mohl americký prezident vnést do své první návštěvy regionu?