Čekání na Obamu

Letošní podzim se nese ve znamení asijských schůzek. Summit Sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN) v Thajsku svedl koncem října dohromady všechny klíčové asijské hráče. V polovině listopadu se téměř všichni setkají znovu v Singapuru na summitu Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC), a to za účasti nejvyšších představitelů tichomořských států i amerického prezidenta Baracka Obamy.

Summity jsou cirkusem s mnoha jevišti a zkratkami. Na summitu ASEAN se 10 nejvyšších představitelů zemí jihovýchodní Asie setkalo se svými protějšky z Číny, Japonska a Jižní Koreji. Zástupci těchto 13 zemí se pak znovu sešli s Indy, Australany a Novozélanďany.

Během jednání bylo údajně podepsáno zhruba 42 dohod v nejrůznějších otázkách, od nedořešených obchodních a hospodářských záležitostí až po zahájení činnosti komise pro lidská práva. Nebyl to špatný výsledek na summit, u něhož panovaly obavy, že se vůbec neuskuteční: předchozí jednání naplánované na duben do Bangkoku totiž narušili demonstranti – „rudé košile“ podporující svrženého thajského premiéra Tchaksina Šinavatru.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/XBpI9Fe/cs;