0

Voliči versus sociální stát

STANFORD – Kanadský premiér Stephen Harper, který poprvé od nástupu do úřadu získal v parlamentu své země nadpoloviční většinu hlasů, pokračuje v pozoruhodné sérii celostátních volebních vítězství, přičemž ho podporují voliči, kteří požadují přinejmenším pozastavení a možná i určitý odklon od bobtnání sociálního státu.

Harperovo vítězství navíc přichází po oslnivém triumfu americké Republikánské strany v kongresových volbách v roce 2010 – po mohutné expanzi veřejných výdajů v důsledku finanční krize a recese přitom republikáni založili kampaň převážně na boji proti rozsahu a dosahu státu. Také britský premiér David Cameron (jenž stojí v čele středopravé koaliční vlády, stejně jako donedávna Harper) zvítězil na platformě omezení přemíry sociálního státu.

Další na řadě je očekávaná kandidatura francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na znovuzvolení do funkce. Francie má vyšší daně i sociální dávky než Velká Británie, Kanada a USA. Navzdory počátečním snahám oklestit některé francouzské mandatorní výdaje zatím Sarkozy prosadil mnohem méně reforem než Cameron či Harper, nemluvě o Ronaldu Reaganovi nebo Margaret Thatcherové v 80. letech.

Někdo by mohl namítnout, že vlády se potýkají s tak hlubokými ekonomickými problémy, že ten, kdo je právě u moci, se musí poroučet z úřadu bez ohledu na ideologii. Harperovo znovuzvolení však svědčí o něčem jiném. Harper snížil kanadskou daň z obratu a firemní daně (které jsou dnes výrazně nižší než v USA) a podobně jako Cameron usiluje o rychlejší fiskální konsolidaci než americký prezident Barack Obama.