bb1d250446f86f380ee82b24_pa1711c.jpg Paul Lachine

Vzkříšení voodoo ekonomiky

WASHINGTON – Demokratičtí a republikánští předáci ve Washingtonu se náhle mohou přetrhnout, aby se dohodli na potřebě velkých daňových škrtů – které by se netýkaly pouze střední vrstvy Američanů, ale i velmi bohatých lidí (za života i po smrti). Naznačuje tento náhlý výtrysk dlouho toužebně očekávaného mezistranického konsensu, že na dveře klepe nová a silnější Amerika?

Pravdou je bohužel opak. To, čeho jsme svědky, je ve skutečnosti shoda dvou znesvářených stran na velmi nebezpečném přístupu k veřejným financím: na pokračování a rozšíření toho, co prezident George H. W. Bush v dnes již památném výroku nazval „voodoo ekonomikou“. Její důsledky každou chvíli dostihnou nejen Ameriku, ale i svět.

V roce 1980 soupeřil Bush s Ronaldem Reaganem o republikánskou nominaci na úřad prezidenta. Reagan tehdy naznačoval, že se daňové škrty zaplatí samy, protože povedou ke zvýšení výnosů – tato představa později vešla ve známost jako „ekonomie nabídkové strany“. Na obavách z odrazujícího efektu vyšších daní není nic špatného, avšak extrémní verze předložená Reaganem opravdu na Spojené státy neplatila. Když snížíte daně, budete mít nižší příjmy, což znamená vyšší rozpočtový schodek.

https://prosyn.org/UrzHWbAcs