Syrské řešení bez řešení

BERLÍN – Rusko-americký plán eliminace syrských chemických zbraní – který je nyní zakotvený v rezoluci 2118 Rady bezpečnosti Organizace spojených národů – může zahájit konstruktivnější přístup k ukončení občanské války v zemi, protože Rada bezpečnosti současně požaduje, aby se co nejdříve sešla dlouho plánovaná druhá ženevská konference o Sýrii. A je to tak správně: eliminace syrského arzenálu chemických zbraní a politický proces směřující k ukončení války musí probíhat současně.

Z praktických důvodů nelze snahy o ověření, zajištění a konečné zničení obrovského syrského arzenálu chemických zbraní realizovat přinejmenším bez trvalého příměří. Synchronizace obou procesů je však nezbytná i z dalších důvodů.

Pomineme-li lidské utrpení způsobené pokračující válkou v Sýrii, měli bychom si být vědomi potenciálně strašlivých regionálních důsledků. Někteří lidé dnes varují před „libanonizací“ Sýrie – rozdělením země na znepřátelená území a kvazinezávislé regiony. Rozdrobení Sýrie však není jediným myslitelným scénářem.

To continue reading, please log in or enter your email address.

To access our archive, please log in or register now and read two articles from our archive every month for free. For unlimited access to our archive, as well as to the unrivaled analysis of PS On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/Ql2qzy6/cs;