Klid zbraní pro Sýrii

BERLÍN – Druhá ženevská konference o Sýrii, která začíná 22. ledna ve švýcarském Montreux, pravděpodobně nedosáhne svého cíle vytvořit přechodný vládní orgán s plným rozsahem výkonných pravomocí. Může však zahájit tolik potřebný politický proces, a co je ještě důležitější, přinést dohodu o příměří mezi vládními a opozičními silami. Opravdového pokroku směrem k politické transformaci může Sýrie dosáhnout jedině po zastavení bojů.

Samozřejmě že džihádistické skupiny s vazbou na al-Káidu, jako Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS), který se v oblasti stal mocnou silou, a Džabhat an-nusra, nebudou a nemají být v Montreux zastoupeny – nejen proto, že se nebudou cítit vázané jakoukoli dohodou. To by však nemělo sloužit jako výmluva před snahou dosáhnout příměří. Vždyť významným úspěchem by bylo už zastavení bojů mezi silami režimu a částí ozbrojených skupin – těmi, které se hlásí k Syrské národní koalici nebo jsou alespoň ochotné koordinovat svůj postup se Svobodnou syrskou armádou (FSA) a Islámskou frontou, zčásti sponzorovanou ze Saúdské Arábie.

Příměří má zásadní význam, jelikož boje slouží zájmům nejbrutálnějších složek na obou stranách konfliktu. To platí i pro nejužší vedení režimu prezidenta Bašára al-Asada, jejž teď podporují Hizballáh a irácké milice, jakož i pro ISIS, složený převážně z nesyrských bojovníků bez zájmu o obnovu země či zajištění budoucnosti pro tamní lid.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/K5ccbpa/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.