Africký imperativ vzdělání

DUBAJ – Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun označil vzdělání za „zdaleka nejlepší investici“, kterou mohou státy učinit, aby vybudovaly „prosperující, zdravé a spravedlivé společnosti“. Nikde neplatí tento postřeh více než v Africe, kde rozsáhlé investice do vzdělání umožnily v posledních letech značné zvýšení gramotnosti, školní docházky a počtu univerzitních studentů. Kontinent však ještě musí urazit dlouhou cestu.

Podle UNICEF žije v subsaharské Africe více než polovina z celkového počtu 58 milionů dětí z celého světa, které nechodí do školy, přičemž zejména to platí o dívkách a mladých ženách. Více než každý pátý Afričan ve věku 15-24 let je nezaměstnaný, pouze třetina jich dokončila základní školu a navzdory určitému pokroku zůstává na nízké úrovni i podíl vyššího vzdělání.

Skutečnost, že mnoho sociálních ukazatelů stagnuje či klesá, přináší zvlášť velké zklamání vzhledem k faktu, že v Africe se nacházejí mnohé z nejrychleji rostoucích ekonomik světa. Podle nedávné zprávy OSN se počet Afričanů žijících v extrémní chudobě zvýšil od roku 1990 do roku 2010 téměř o 40% na 414 milionů osob. Ke čtyřem z pěti úmrtí dětí do pěti let věku dochází v Africe.

https://prosyn.org/H0Yxc3Ics