Venezuela opposition protest Federico Parra/Getty Images

Pláčeme pro tebe, Venezuelo

BOGOTÁ – Až donedávna byla Venezuela – rodiště „osvoboditele“ Simóna Bolívara – svobodnou a docela zámožnou zemí, která se mohla pochlubit největšími ověřenými zásobami ropy na světě a úžasnými lidmi. Lákala miliony kolumbijských migrantů, kteří se snažili uprchnout před násilnostmi války proti povstalcům z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Dnes se role obracejí: právě v době, kdy padesát let trvající válka s FARC končí, se Venezuela ekonomicky, sociálně i politicky hroutí.

Kolumbie je zemí, na kterou má krize probíhající u našeho souseda a zároveň sesterské republiky největší dopad. Naše státy jsou propojené snad všemi možnými vazbami: dějinami, kulturou, ekonomikami i zeměpisnou polohou, neboť máme přes 2000 kilometrů společné hranice.

My v Kolumbii vždy doufáme, že Venezuela bude prosperovat. Proto spolu s mnoha dalšími státy a světovými lídry včetně Vatikánu a samotného papeže Františka děláme vše, co je v našich silách, abychom povzbudili venezuelskou vládu v čele s prezidentem Nicolásem Madurem i tamní opozici k nalezení schůdné cesty ze současné krize.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/fN8IXq5cs