A nurse vaccinates an Indonesian schoolboy  CHAIDEER MAHYUDDIN/AFP/Getty Images

Očkování proti chudobě

ŽENEVA – Možnost zvolit si mezi život ohrožující chorobou a doživotním ochromujícím zadlužením není pro většinu lidí vůbec žádná možnost volby. Přesto jsou každoročně stamiliony lidí po celém světě nuceny si vybrat, kvůli drtivě vysokým nákladům na lékařské ošetření. Nejhůře postiženi nejsou paradoxně ti, kdo za lékařskou péči platí nejvíc, nýbrž ti, kdo žijí v nejchudších částech světa.

Přestože jsou země jako Spojené státy nechvalně proslulé vysokými výdaji za lékařská ošetření a zdravotnické dluhy patří k hlavním příčinám osobních bankrotů, lidé žijící v chudých zemích ve skutečnosti vydávají za zdravotní péči v poměru ke svému příjmu víc. A jelikož zdravotní pojištění není k dispozici nebo je příliš drahé a úpadková ochrana obvykle vůbec neexistuje, velice často jsou i s rodinami nakonec vehnáni do chudoby.

Této tragédii, postihující některé z nejohroženějších lidí na světě, by bylo možné se v mnoha případech zcela vyhnout. Nová studie, v únoru zveřejněná v časopise Health Affairs, naznačuje, že existuje jiná možnost: v mnoha případech lze účtům za lékařskou péči preventivně předejít širokým a dostupným využitím vakcín.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/0IG936scs