Uzbeks look at the daily sampling of newspapers Scott Peterson/ GETTY IMAGES

Osvobození novinářů neznamená svobodný tisk

NEW YORK – Během půldruhého roku v úřadu učinil uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev ze svobody tisku určující bod svého reformního programu. Po 27 letech cenzury a vlády tvrdé ruky zesnulého prezidenta Islama Karimova jsou dnes sdělovací prostředky v Uzbekistánu svobodnější než kdykoliv dříve.

Další pokrok však nebude záviset jen na slibech reformně orientovaného prezidenta; vyžádá si skoncování s odkazem obtěžování, zastrašování a věznění, jež desítky let trápily novináře v zemi. A také bude znamenat odškodnění těch, kdo trpěli nejvíce, mimo jiných Jusúfa Ruzimuradova a Muhammada Bekjanova, dva z nejdéle vězněných novinářů na světě.

Patnáctého března 1999 byli Ruzimuradov s Bekjanovem zatčeni, když pracovali pro deník Erk, uzbeckojazyčné opoziční noviny se sídlem v ukrajinském Kyjevě. Ruzimuradov pracoval v deníku jako reportér a Bekjanov jako hlavní editor. Po zatčení byli oba mučeni a posléze vydáni do Uzbekistánu, kde dostali nepodmíněné tresty na základě smyšlených obvinění z distribuce zakázaných novin a plánování státního převratu.

https://prosyn.org/smjymmQcs