0

Jak využít africkou rozmanitost?

Co se nám vybaví, když se řekne "Afrika"? Hodně lidí si představí kontinent sužovaný chudobou, válkami, zoufalstvím, korupcí a neúspěchy. Ale Afrika - to je také Maroko, Sierra Leone a Jižní Afrika; Mozambik a Mali; Nelson Mandela a Charles Taylor. Afrika - to jsou rozdíly na první pohled větší než jakákoli podobnost.

Uvažovat o Africe jako o jednom celku - ekonomickém, politickém či kulturním - je nesmysl, i když je to možná jednodušší a pohodlnější. Rozdíly mezi africkými zeměmi jsou totiž propastné. Dokonce i uvnitř jednotlivých zemí, například v Tanzanii, kde jsou střety mezi vnitrozemím a ostrovem Zanzibar téměř na denním pořádku, najdeme často radikální názorové rozdíly a přístupy.

V případě Afriky spíš mluvme o rozmanitosti, různorodosti, neboť při hledání řešení ekonomických výzev, jimž čelí africké země, je mnohem smysluplnější uvažovat o jejích rozdílných regionech. Naštěstí se tak už děje. V tomto smyslu už probíhá celá řada praktických kroků, ačkoli ještě ne všechny se vyvíjejí původním směrem, který měli na mysli jejich iniciátoři.

Ekonomické společenství západoafrických států (ECOWAS) například zcela neočekávaně dokázalo jak svou vůli, tak schopnost intervenovat v regionálních konfliktech, například v případě šokující občanské války v Sierra Leone. Méně viditelnou, ovšem snad ještě důležitější iniciativou ECOWASu je směřování k regionální ekonomické integraci - již stanoveným cílem je zde vytvoření jednotné měny.