Nové a dokonalejší obchodní dohody?

WASHINGTON, DC – Obchod letos figuruje vysoko v agendě Spojených států, Evropy i velké části Asie. V USA, kde nedávná slabá čísla o obchodu zvýšila obavy, tlačí prezident Barack Obama na Kongres, aby mu poskytl takzvanou pravomoc k podpoře obchodu (TPA), dříve známou jako pravomoc zrychleného jednání, která mu umožní uzavřít megaregionální Transpacifické partnerství (TPP) s 11 asijskými a latinskoamerickými zeměmi. Bez TPA obchodní partneři přestanou nabízet své největší ústupky, neboť se správně obávají, že jakmile by byl Kongres požádán o ratifikaci jakékoliv dohody, snažil by se „ukrojit z koláče další díl“.

Při propagaci TPP má Obama sklon zdůrazňovat některé rysy, jež toto partnerství odlišují od předchozích paktů, jako je Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA). Patří mezi ně závazky tichomořských států v oblasti životního prostředí a rozšíření vymahatelných pracovních práv, ale i geopolitické argumenty pro nové strategické „vyvážení“ směrem k Asii, o němž se v Americe velmi diskutuje.

Stejně jako u spotřebitelských výrobků zde platí, že slogan „Nové a lepší!“ prodává. NAFTA a další předchozí obchodní dohody jsou nepopulární. Argument Obamovy administrativy proto zjevně zní: „Poučili jsme se z chyb. Tato dohoda je napraví.“

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/qJQgBpJ/cs;