mckibben4Milo EspinozaGetty Images_migrant Milo Espinoza/Getty Images

Nasza Odpowiedzialność Wobec Migrantów Klimatycznych

RIPTON, VERMONT – W listopadzie ubiegłego roku w najbardziej aktywnym sezonie huraganów na Atlantyku, jaki kiedykolwiek zanotowano na ziemi, dwie ogromne burze – Eta i Iota – miały miejsce nad Ameryką Środkową. Reporter z Washington Postopowiadający o ich następstwach przeprowadził wywiad z kobietą z Hondurasu o imieniu Blanca Costa, która ukrywała się pod wiaduktem autostrady. Utrzymywała ona swoje trzy córki pracując jako zbieracz śmieci i miała trzy konie, których używała do ciągnięcia wózka na śmieci. Tylko, że teraz konie utonęły. „Będę musiała iść pieszo” — powiedziała 40-letnia Costa, jedna z około 100 osób, które znalazły schronienie pod mostem. „Będzie trudniej.”

Burze spowodowały ogromne zniszczenia w Ameryce Środkowej. Według wczesnych szacunków straty gospodarcze w Hondurasie było równe 40% PKBkraju. Nie powinno więc nikogo dziwić, że wiele osób z regionu migruje.

Kiedy dochodzi do katastrof spowodowanych klimatem, zdecydowana większość ludzi nie potrzebuje ani nie chce się daleko wyprowadzać. Jeśli susza powoduje, że gospodarstwo traci zlecenia, pracownicy zwykle szukają nowej pracy jak najbliżej domu. Kiedy ekstremalnapogodaniszczydomy, ludzie szukają tymczasowej ucieczki, a nie stałego przeniesienia. Jednak w miarę jak niekorzystne zjawiska klimatyczne stają się coraz bardziej ekstremalne – a będzie się tak dziać – ludzie będą musieli przemieszczać się i dalej i na dłużej.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/nHAywyGpl