boccaletti8_JOE KLAMARAFP via Getty Images_USdam Joe Klamar/AFP via Getty Images

Republika Ekologiczna

LONDYN – Administracja prezydenta Joe Bidena ciężko pracuje, aby odzyskać rolę Ameryki jako światowego lidera zrównoważonego rozwoju. Ale sukces będzie zależał od tego, czy uda mu się stworzyć polityczny fundament pod nową relację między społeczeństwem a środowiskiem.

Zarówno aktywiści, jak i decydenci domagają się większych inwestycji w technologie w celu zmniejszenia śladu środowiskowego działalności gospodarczej, ograniczenia wydobycia ograniczonych zasobów i ograniczenia zanieczyszczenia. Lista oferowanych „rozwiązań” jest długa: od nowych źródeł energii i wychwytywania i sekwestracji dwutlenku węgla po najstarszą ze wszystkich technologii: technologię drzewa. Jednak największym wyzwaniem nie jest technologia, a raczej instytucje polityczne.

Pomimo swoich wad, Ameryka nadal jest najbardziej udanym przykładem samorządu w zapisanej historii. Ale jako republika modelowa stoi przed wyzwaniem dostosowania i pogodzenia ogromnej różnorodności w wyobrażonej przyszłości swoich obywateli. Znalezienie wspólnej płaszczyzny między biegunami postępowego technoutopizmu i reakcyjnego wiejskiego romantyzmu nie będzie łatwe. Kluczem do sukcesu jest stworzenie syntezy, która może podtrzymać umowę obywatelską wystarczająco silną, aby przetrwała zarówno kolejną rewolucję przemysłową, jak i zmiany środowiskowe na skalę wykraczającą poza wszystko, czego cywilizacje ludzkie doświadczyły od czasu osiadłego trybu życia 10 000 lat temu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/ev7L9Atpl