36

Trump a znovuzrození svobody tisku

NEW YORK – Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa šokuje mainstreamový tisk tím, že šikanuje zpravodajská média a nestoudně kupčí s „alternativními fakty“ (známými též jako lži). Trumpova hozená rukavice mediálnímu statu quo však nemusí být veskrze špatná; novináři teď mají příležitost vykořenit špatné návyky spojené s podlézáním těm, kdo jsou právě u moci.

Trumpův hlavní stratég Stephen Bannon nedávno vyvolal vlnu úžasu, když v deníku New York Times prohlásil, že zpravodajská média představují „opoziční stranu“. Bannon chtěl možná dezorientovat tazatele, ale zároveň jim bezděky připomněl roli oponentů, kterou by měli hrát. Ve zdravé demokracii média pomáhají občanům vést vládu k zodpovědnosti tím, že energicky přezkoumávají oficiální politiku a chování.

Spojené státy bohužel taková zpravodajská média už pár desítek let nemají. Místo toho se novináři od několika po sobě jdoucích prezidentských administrativ nechávají krmit pečlivě dávkovanými informacemi. Zpravodajské organizace ve Spojených státech si nade vše cení přístupu do kuloárů moci, i kdyby byl tento přístup vykoupen nutností neklást dotěrné otázky nebo přijímat vyhýbavé odpovědi.

Pokud tato „přístupová žurnalistika“ vede hlavní editory k tomu, aby se identifikovali s politickými elitami, pak se jejich hlavním cílem stane snaha vysvětlovat veřejnosti, co si myslí vláda. Když se k tomu přidají rozpočtové škrty v redakcích, pak se z celého politického zpravodajství stane pouhý nekonečný cyklus mediálních štěků ze strany politiků a jejich zástupců – nikoliv nepodobný sportovnímu kanálu pokrývajícímu fotbalovou sezonu.