White House north lawn John Middlebrook/ZumaPress

Amerika pokroku v cestě

NEW YORK – V etiopském hlavním městě Addis Abebě se nedávno uskutečnila Třetí mezinárodní konference o financování rozvoje. Konference proběhla v době, kdy rozvojové země a rozvíjející se trhy prokázaly schopnost produktivně vstřebat obrovské sumy peněz. Úkoly, jež tyto země plní, – investice do infrastruktury (silnic, elektřiny, přístavů a mnohého dalšího), výstavba měst, kde jednou budou žít miliardy lidí, a směřování k zelené ekonomice – jsou skutečně ohromné.

Zároveň platí, že peněz, které lze dát na produktivní využití, je dostatek. Před pouhými několika lety Ben Bernanke, tehdejší předseda Rady Federálního rezervního systému USA, hovořil o globálním přebytku úspor. Přesto investiční záměry s vysokými společenskými přínosy trpěly nedostatkem financí. To platí dodnes. Problém, tehdy i dnes, tkví v tom, že světové finanční trhy, které sice mají fungovat jako efektivní prostředník mezi úsporami a investičními příležitostmi, alokují kapitál chybně a vytvářejí rizika.

Je tu ještě další paradox. Většina investičních projektů, jež rozvíjející se svět potřebuje, je dlouhodobá, stejně jako velká část dostupných úspor – biliony na účtech penzijního připojištění a v penzijních fondech a fondech suverénního majetku. Mezi těmito dvěma ale stojí naše čím dál silněji krátkozraké finanční trhy.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/OPOR5BMcs