california bridge collapse Quartzsite Fire And Rescue/ZumaPress

Marshallův plán pro Spojené státy

NEW YORK – Když se minulý měsíc zřítil významný dálniční most v Kalifornii, dopad této události na celý jihozápad Spojených států znovu obnažil závažný problém infrastruktury země. Největší světová ekonomika se v jistém smyslu skutečně rozpadá.

Ideologická averze k investicím do veřejného sektoru spolu s endemickou krátkozrakostí těch, kdo sestavují rozpočty, udržuje výdaje na silnice, letiště, železnice, telekomunikační sítě a výrobu energie na mnohem nižší úrovni, než jaká je zapotřebí. Tento problém už však nelze ignorovat. Nezačnou-li USA rychle jednat a neposkytnou-li svému křehkému hospodářskému zotavení pevný základ v podobě moderní infrastruktury, mohly by zjistit, že opět pomalu sklouzávají do stagnace.

Zdá se nabíledni, že rozvinutá ekonomika vyžaduje dostatečné a průběžné investice do veřejných statků. Stav infrastruktury v USA však nasvědčuje tomu, že mnozí představitelé tento názor nesdílejí. Předloňská zpráva Americké společnosti stavebních inženýrů dala Spojeným státům za jejich infrastrukturu žalostnou celkovou známku D+. Autoři zprávy uvedli bezpočet nedostatků na státní úrovni, včetně „88 vysoce ohrožených přehrad a 1298 strukturálně nevyhovujících mostů“ v Michiganu nebo „potřebu 44,5 miliard dolarů na zkvalitnění systémů pitné vody“ v Kalifornii.

https://prosyn.org/1wc2mjTcs