30

Globální ekonomika s jediným motorem

TOKIO – Globální ekonomika je jako proudové letadlo, u něhož musí fungovat všechny motory, aby mohlo odstartovat a vyhnout se mračnům a bouřkám. Bohužel dnes správně funguje pouze jeden ze čtyř motorů: anglosféra (tedy Spojené státy a jejich blízká sestřenice Velká Británie).

Druhý motor – eurozóna – se po neduživém restartu po roce 2008 zasekl. Stačí jediný další šok a Evropa sklouzne k otevřené deflaci a další vlně recese. Také třetímu motoru, Japonsku, dochází po roce fiskálního a měnového stimulu palivo. A rozvíjející se trhy (čtvrtý motor) prudce zpomalují, neboť z desetiletého větru vanoucího do zad – rychlý čínský růst, nulové úrokové sazby, kvantitativní uvolňování americkým Federálním rezervním systémem a komoditní supercyklus – se stal protivítr.

Otázka tedy zní, zda a na jak dlouho se dokáže globální ekonomika udržet ve vzduchu s jediným funkčním motorem. Slabost ostatního světa povede k silnějšímu dolaru, který zákonitě oslabí americký růst. Čím hlubší bude zpomalení v jiných zemích a čím výše se dolar vyšplhá, tím méně budou USA schopné odpoutat se od paniky jinde na světě, i kdyby se jejich domácí poptávka jevila jako robustní.

Výrazně klesající ceny ropy mohou poskytnout levnější energii producentům a domácnostem, ale zároveň poškozují vývozce energií a jejich výdaje. A zatímco zvýšená nabídka – zejména ze severoamerických břidlicových zdrojů – způsobila tlak na ceny, stejný efekt má i slabší poptávka v eurozóně, Japonsku, Číně a na mnoha rozvíjejících se trzích. Setrvale nízké ceny ropy navíc vyvolávají pokles investic do nových kapacit, což globální poptávku podkopává ještě více.