Globální ekonomika s jediným motorem

TOKIO – Globální ekonomika je jako proudové letadlo, u něhož musí fungovat všechny motory, aby mohlo odstartovat a vyhnout se mračnům a bouřkám. Bohužel dnes správně funguje pouze jeden ze čtyř motorů: anglosféra (tedy Spojené státy a jejich blízká sestřenice Velká Británie).

Druhý motor – eurozóna – se po neduživém restartu po roce 2008 zasekl. Stačí jediný další šok a Evropa sklouzne k otevřené deflaci a další vlně recese. Také třetímu motoru, Japonsku, dochází po roce fiskálního a měnového stimulu palivo. A rozvíjející se trhy (čtvrtý motor) prudce zpomalují, neboť z desetiletého větru vanoucího do zad – rychlý čínský růst, nulové úrokové sazby, kvantitativní uvolňování americkým Federálním rezervním systémem a komoditní supercyklus – se stal protivítr.

Otázka tedy zní, zda a na jak dlouho se dokáže globální ekonomika udržet ve vzduchu s jediným funkčním motorem. Slabost ostatního světa povede k silnějšímu dolaru, který zákonitě oslabí americký růst. Čím hlubší bude zpomalení v jiných zemích a čím výše se dolar vyšplhá, tím méně budou USA schopné odpoutat se od paniky jinde na světě, i kdyby se jejich domácí poptávka jevila jako robustní.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/gigGgz3cs