Návrat dolaru

LAGUNA BEACH – Americký dolar je v pohybu. Jen za poslední čtyři měsíce posílil o více než 7% oproti koši více než dvanácti světových měn a oproti euru a japonskému jenu byl růst ještě výraznější. Toto zotavení, které je výsledkem skutečného hospodářského pokroku a rozdílného vývoje hospodářské politiky, by mohlo přispět k „nalezení nové rovnováhy“, jež se světové ekonomice dlouho vyhýbala. Takový výsledek však zdaleka není zaručený, zvláště s ohledem na související rizika finanční nestability.

Ve prospěch dolaru v současné době hrají dva významné faktory, zejména v porovnání s eurem a jenem. Za prvé Spojené státy trvale překonávají Evropu a Japonsko v oblasti hospodářského růstu a dynamiky – a s největší pravděpodobností tomu tak bude i nadále. Je to nejen díky jejich ekonomické flexibilitě a podnikatelské energii, ale i díky jejich rozhodnějšímu postupu od začátku globální finanční krize.

Za druhé se měnové politiky těchto tří velkých a systémově důležitých ekonomik po období sbližování rozcházejí, což odvádí světovou ekonomiku z mnohorychlostní na mnohokolejnou trajektorii. Zatímco totiž americký Federální rezervní systém ukončil v říjnu své rozsáhlé nákupy cenných papírů, které vešly ve známost jako „kvantitativní uvolňování“ (QE), Japonská i Evropská centrální banka nedávno ohlásily rozšíření svých programů měnového stimulu. Prezident ECB Mario Draghi dal dokonce najevo ochotu rozšířit účetní bilanci své banky o enormní jeden bilion eur.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/SSKqi34/cs;