buchholz3_sesameGetty Images_moneydebtbomb sesame/Getty Images

Nová dluhová nálož Ameriky

SAN DIEGO – Dnešní Spojené státy vypadají nejen churavě, ale švorc. K vyrovnání pandemií zapříčiněného „velkého ustrnutí“ sešikovaly Federální rezervní úřad a Kongres USA ohromující sumy stimulačních výdajů ze strachu, že by se jinak ekonomika zřítila na úrovně polévek pro chudé jako ve 30. letech minulého století. Schodek federálního rozpočtu dosáhne v roce 2020 přibližně 18 % HDP a poměr amerického dluhu k HDP brzy zdolá hranici 100 %. Taková čísla nebyla k vidění od doby, kdy Harry Truman vyslal do Japonska bombardéry B-29, aby uzavřel druhou světovou válku.

Za předpokladu, že Amerika nakonec COVID-19 přemůže a nesklouzne do dystopie upomínající na Terminátora, jak se vyhne blížícímu se fiskálnímu útesu a národnímu bankrotu? Abychom na takové otázky našli odpověď, měli bychom se zamyslet nad ponaučeními ze druhé světové války, která USA nepřivedla na mizinu, přestože se dluh vyšplhal na 119 % HDP. Do dob války ve Vietnamu v 60. letech klesl tento poměr těsně nad 40 %.

Druhá světová válka byla financována kombinací zhruba 40 % daní a 60 % dluhu. Ti, kdo dluh kupovali, vydělali žalostně málo, neboť Fed držel výnos z ročních pokladničních poukázek kolem 0,375 % – oproti 2-4 % převažujícím v mírových dobách. Desetileté poukázky vynášely pouhá 2 %, což dnes vlastně zní jako vysoký zisk.

https://prosyn.org/1BCKOnxcs