Patients of the Hospital Calderon Guardia in San Jose RODRIGO ARANGUA/AFP/GettyImages

Co se stane, když je primární péče všeobecná?

BOSTON – Dva roky po smrti svého chotě žije sedmašedesátiletá Valeria z kostarického San José sama. Loni jí byly diagnostikovány vysoký krevní tlak a cukrovka, které ji sice bezprostředně neohrožují na životě, avšak život s nimi vyžaduje zdravotní péči. Díky kvalitě primární péče na Kostarice se naštěstí Valerii daří udržovat si nezávislost a zdraví i při absenci rodiny.

Kostarika – středněpříjmová země, která svým obyvatelům zajišťuje všeobecnou zdravotní péči, vykazuje v oblasti zdravotnictví lepší výsledky a utrácí méně než většina jiných států světa. Dokonce dosáhla třetí nejvyšší střední délky života na americkém kontinentu – za Kanadou a Bermudami a výrazně před Spojenými státy. Tajemství kostarického úspěchu odhaluje naše nová zpráva „Jak vybudovat prosperující systém primární zdravotní péče: Příběh Kostariky“.

Jakmile Valerii diagnostikovali cukrovku, automaticky vstoupila do programu chronické diabetologické péče na spádové klinice, která se nachází deset minut chůze od jejího domu. Každé tři měsíce tam navštěvuje tým primární péče, který jí měří krevní tlak a dbá na to, aby byla její cukrovka pod kontrolou. A jednou ročně ji doma navštíví komunitní zdravotník, ubezpečí se, že je všechno v pořádku, podá jí vakcínu a sdělí jí informace o zdravém životním stylu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

Help make our reporting on global health and development issues stronger by answering a short survey.

Take Survey

http://prosyn.org/BcKbR3m/cs;

Handpicked to read next