Jednota nestačí

Smír mezi předáky dvou hlavních palestinských skupin, Hamásu a Fatahu, který byl právě dojednán v Saúdské Arábii, se velebí jako zásadní politický průlom. Avšak vláda národní jednoty vzniklá z této dohody čelí mnoha znepokojivým výzvám. Po dohodě musí následovat úsilí o ukončení ekonomického a administrativního obležení Palestiny, stejně jako seriózní mírové rozhovory s Izraelem zaměřené na ukončení 39 let trvající okupace Západního břehu a pásma Gazy. Doma musí nová vláda najít peníze na výplaty pro státní úředníky, obnovit právní řád a ukončit chaos, který se na palestinských územích stal normou.

Interní boje v Palestině začaly zčásti v důsledku politické bezvýchodnosti, která se vyvinula, když Izrael a mezinárodní společenství na palestinskou samosprávu uvalily hospodářské embargo. Toto ekonomické obklíčení, horlivě prosazované i arabskými a islámskými bankami, následovalo poté, co vláda vedená Hamásem odmítla vyhovět požadavku „čtyřky“ – Spojených států, Evropské unie, Organizace spojených národů a Ruska –, aby uznala Izrael, přijala dřívější dohody s Izraelem a distancovala se od terorismu.

Palestinci si stěžovali, že mezinárodní společenství jednalo nespravedlivě, a to jednoduše proto, že nebylo spokojené s výsledkem svobodných a čestných voleb na palestinských územích, v nichž drtivě zvítězil Hamás. Kvůli mezinárodní bankovní blokádě a odmítnutí Izraele převést miliony dolarů, vybrané jménem palestinského lidu na daních, nedokázala vláda sestavená po volbách z ledna 2006 platit státní úředníky.

https://prosyn.org/i2sqpUncs