Jak sjednotit Asii

Zdá se, že jaderné ambice Severní Koreje alespoň prozatím pohasly. Šestistranné rozhovory konečně zaznamenaly úspěch – zjevně se tak stalo díky pevnému odporu Číny k nuklearizaci severovýchodní Asie. Pod záštitou šestistranného deštníku dokonce Spojené státy a Severní Korea absolvovaly bilaterální rozhovory, po nichž severokorejský vůdce Kim Čong-il dlouho toužil.

Severovýchodní Asie je tedy dočasně klidnější a méně nestabilní, než tomu bylo po téměř dvě desetiletí. Přesto zůstává potenciálním ohniskem sporů.

Během uplynulého napjatého období začala stále sebejistější Jižní Korea rýsovat kurz nezávisle na svém americkém ochránci. V listopadu 2005 obvinila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) jihokorejskou vládu z obohacení malého množství uranu – na úroveň blížící se hranici, za níž by se dal použít do atomové zbraně. Vláda to však popřela s tvrzením, že tyto experimenty provedli bez jejího vědomí výzkumní pracovníci „z vědeckého zájmu“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2l1F6aJ/cs;