deloire5_Muhammed Enes YildirimAnadolu Agency via Getty Images_khashoggi Muhammed Enes Yildirim/Anadolu Agency via Getty Images

Skoncujme s beztrestností zločinů proti novinářům

PAŘÍŽ – V mnoha ohledech nebyla žádná doba pro novináře nebezpečnější než ta dnešní. Vzhledem k současně probíhajícím krizím, které ohrožují svobodu a trvalou udržitelnost médií, bude toto desetiletí rozhodující pro budoucnost povolání, jež je pro blaho společnosti klíčové. Jak by svět vypadal, kdyby neexistovali profesionální a etičtí novináři, kteří by přinášeli zprávy? Je docela znepokojivé, že tato otázka už není hypotetická.

Neméně důležitý zůstává i problém bezpečnosti reportérů. Třebaže se počet zabitých novinářů během pandemie COVID-19 snížil, hrozby pro jejich bezpečnost se nadále vyvíjejí a jsou na vzestupu. Zároveň jsou tyto hrozby jemněji odstíněné a hůř se proti nim bojuje.

Loni byl větší počet novinářů zabit v zemích, kde údajně vládne mír, než ve válečných zónách, a procento usmrcených reportérů, které si vzal někdo konkrétně na mušku, bylo vyšší než kdykoliv dříve. Mnohé z obětí pracovaly na odhalování korupce a na reportážích na jiná citlivá témata.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/SzMssT5cs