0

Jak odbrzdit úvěry

CHICAGO – Pro další podporu bankovního sektoru existuje jen málo politického nadšení. Jedním důvodem je, že banky, které obdržely peníze během prvních záchranných operací, podle všeho neposílily úvěrování, bez čehož měnové a fiskální stimuly pravděpodobně nebudou účinné. Mají-li banky začít znovu půjčovat, bude možná zapotřebí dalších intervencí.

Aby se ozřejmily důvody, je nezbytné porozumět tomu, proč se banky stále tak zdráhají. Jednou možností je, že se obávají úvěrového rizika zájemců o půjčku. To by však to muselo být nesmírně vysoké, aby vysvětlovalo naprosté ustrnutí dlouhodobého úvěrování. Další možností je, že se banky strachují, aby měly dostatek prostředků ke splnění požadavků svých vlastních věřitelů, uzamknou-li finance do dlouhodobých půjček. Řada úvěrových nástrojů centrálních bank, jež byly zřízeny po celém světě, by ale tyto obavy měla tlumit, zejména u velkých a dobře kapitalizovaných bank.

Na druhou stranu zdráhavost bank může být projevem strachu, že nebudou mít dostatek prostředků, pokud se ještě zlepší investiční příležitosti. Výkonný ředitel Citicorp Vikram Pandit se vyjádřil právě v tomto duchu, když poukázal na to, že kupovat úvěry na trhu vyjde laciněji než je poskytovat. A nákupy mohou ještě zlevnit!

Vezměme si například reálnou možnost, že velký finanční ústav v dluzích bude čelit nájezdu na vklady, jak se přihodilo Lehmanovým, a začne se na trhu zbavovat úvěrů. Nejenže cena těchto úvěrů klesne, má-li peníze na jejich pořízení jen nemnoho subjektů, ale tlačenice ostatních finančně vyčerpaných subjektů usilujících o získání úvěru zkomplikuje získání prostředků všem institucím, které je nemají. Vzhledem k očekávání možnosti takových rychlých výprodejů (půjček, finančních aktiv či institucí) je pochopitelné, že i zdatné banky omezují půjčování na velmi krátkou splatnost a že investují do obzvlášť likvidních cenných papírů.