prasad17_James MatsumotoSOPA ImagesLightRocket via Getty Images_covid economy James Matsumoto/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky

ITHACA, NEW YORK – Naděje na svižný a rovnoměrný odraz ode dna krize covidu-19 pohasly a před světovým hospodářstvím teď jsou ostře rozbíhavé růstové vyhlídky. Přestože poslední aktualizace Indexů Brookings-Financial Times ke sledování globálního ekonomického zotavení (TIGER) nabízí jisté důvody k optimismu, vyvolává rovněž opětovné obavy. Vakcinační euforii ve většině zemí zchladil pomalý postup očkování, zatímco růstové trajektorie mnoha zemí ohrožují čerstvé vlny nakažených covidem-19.

[Graf č. 1]

Jako hlavní motory růstu pro rok 2021 se rýsují USA a Čína. V obou ekonomikách stoupají spotřeba domácností i podnikové investice a s nimi také míry důvěry soukromého sektoru. Průmyslová výroba se ve většině zemí odrazila ode dna, což zpevňuje komoditní ceny a mezinárodní obchod. Nicméně jedinými velkými ekonomikami, které do konce letošního roku překonají úrovně HDP z doby před pandemií, budou zřejmě USA, Čína, Indie, Indonésie a Jižní Korea. Ve většině ostatních regionů recese roku 2020 s největší pravděpodobností zanechá déletrvající šrámy na HDP i zaměstnanosti.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/IoY2TIFcs