Jak pochopit vojenské myšlení Arabů

Klíčovým aspektem vítězství v jakékoliv válce je definovat cíle. O současných bojích v Gaze a Libanonu to platí obzvláště. Výsledkem snahy učinit příliš mnoho – nebo víry, že lze dosáhnout více, než je ve skutečnosti možné – však může být nezdar a rozhodně bude zklamání.

V tomto případě je chybou si myslet, že Izrael může zničit Hizballáh nebo ho eliminovat jako politickou a vojenskou entitu. Tvrdit něco podobného jen hraje do noty Hizballáhu, Sýrii a Íránu, jež chtějí své vítězství definovat jako přežití Hizballáhu.

Označovat pouhé přežití za vítězství bývá pro arabskou (a íránskou) politiku často typické a podobné myšlení je současně zhoubné i rozumné. Zhoubné proto, že napadání silnějšího soupeře si koleduje o porážku: šestidenní válka v roce 1967, hozená rukavice Saddáma Husajna Spojeným státům a jeho útok na Írán, nekonečné bitvy Jásira Arafata, z nichž vždy vyšel poražen, a tak dále. Arabská strana obvykle zaznamenává obrovské ztráty na životech i materiálu, což se ostatně děje i nyní v případě Libanonu a Palestinců.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/FAKwPkN/cs;