Nekonvenční pravda

NEW YORK – Kdo by si býval pomyslel, že šest let po globální finanční krizi bude většina vyspělých ekonomik stále ještě plavat v písmenkové polévce – ZIRP, QE, CE, FG, NDR a U-FX Int – nekonvenční měnové politiky? Před rokem 2008 tato opatření (politiku nulových úrokových sazeb, kvantitativní uvolňování, úvěrové uvolňování, výhledové navádění, záporné úrokové míry z vkladů a neomezené devizové intervence) nezvažovala žádná centrální banka. Dnes je tvůrci politik mají navrchu svých brašen s nástroji.

Evropská centrální banka jen za poslední rok a půl zavedla svou verzi FG, přesunula se k ZIRP a pak se přiklonila k CE, než se rozhodla pro NDR. V lednu ovšem plně přešla na QE. O takové nekonvenční politiky se teď opírají Fed, centrální banky Velké Británie a Japonska, ECB a řada centrálních bank menších vyspělých ekonomik, například Švýcarska.

Jedním důsledkem tohoto globálního aktivismu v měnové politice je v posledních letech vzpoura pseudoekonomů a pisálků o trzích. Tato směs „rakouských“ ekonomů, radikálních monetaristů, investičních milovníků zlata a fanatiků Bitcoinu opakovaně varovala, že tak masivní rozšíření globální likvidity povede k hyperinflaci, krachu amerického dolaru, závratným cenám zlata a v posledku k zániku nekrytých měn pod údery jejich protějšků mezi digitálními kryptoměnami.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/V5tRhN6/cs;