Test věrohodnosti Rady bezpečnosti

CANBERRA – Členská skladba Rady bezpečnosti OSN se v roce 2015 promění, od předchozích se však příliš lišit nebude. V lóži s právem veta zůstanou vítězové druhé světové války – Spojené státy, Velká Británie, Francie, Rusko a Čína. Na dva roky v rámci rotace naskočí pět čerstvých nestálých členů – Nový Zéland, Španělsko, Angola, Malajsie a Venezuela –, které střídají Austrálii, Lucembursko, Rwandu, Jižní Koreu a Argentinu. Na zbývajících pěti nepolstrovaných sedadlech budou ještě rok sedět Čad, Chile, Jordánsko, Litva a Nigérie.

Kromě Nigérie nemá vstupenku žádný další výrazný aktér jedenadvacátého století – mimo jiné Brazílie, Německo, Indie, Japonsko a Jižní Afrika. Zadrhly se veškeré snahy o reformu struktury Rady bezpečnosti – dokonce včetně zrušení zákazu bezprostředního znovuzvolení nestálých členů, které by umožnilo trvalé působení, ne-li formální stálé členství.

Transformace Rady bezpečnosti, která zajistí, že nejvýznamnější mocnosti budou mít u stolu vždy své místo, není nejnaléhavější reformou, ale zůstává jednou z nejdůležitějších. Institucionální legitimitu Rady coby vrcholného světového rozhodce ve věcech míru a bezpečnosti nelze brát za samozřejmost. Bude-li nadále vypadat jako teď, je jen otázkou času – nanejvýš snad dalších 15 let –, kdy její věrohodnost a autorita v očích většiny světa klesne na nebezpečně nízké úrovně.

https://prosyn.org/WYwDGBccs