Santiago de Cuba Roberto Machado Noa/Getty Images

Zápas za zdraví oceánů

NEW YORK – Oceány se mění – a není to k lepšímu. Dobře podložené vědecké důkazy dokládají, že jsou čím dál prázdnější, teplejší a kyselejší a v důsledku toho se mořský život dostává pod výrazný tlak. Máme ale i dobré zprávy: důkazy rovněž naznačují, že oceány se dokážou regenerovat a svět už se dohodl, že takový výsledek umožní.

Světoví lídři v září 2015 přijali Cíl udržitelného rozvoje pro oceány (CUR 14) jako součást Programu OSN pro udržitelný rozvoj do roku 2030. Zahrnuje zásadní mety, například zmírnit acidifikaci mořských vod, zabezpečit ochranu biotopů a druhů, podstatně omezit znečišťování a potlačit nezákonný rybolov a subvence, které vedou k nadměrnému rybolovu.

V posledku CUR 14 slibuje zachování oceánů a do budoucna zajištění jejich udržitelného využívání. Lze jej však splnit jedině odvážným a bezodkladným úsilím, opřeným o solidaritu mezi vládami, občany a podniky.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/tua8PZo/cs;

Handpicked to read next