Ukrajinská závislost na dolaru

KYJEV – Inflace na Ukrajině stoupá raketovým tempem. Do března vyšplhala na 26% ročně a nadále roste. Ceny se sice zvyšují po celém světě, ale ukrajinská inflace je mimořádná, oproti sousednímu Rusku dvojnásobná. Ukrajinská centrální banka kupodivu inflaci nepotlačuje, ale rozdmýchává.

Ceny na Ukrajině začaly vystřelovat mimo kontrolu zhruba v době, kdy se loni v prosinci vrátila na post ministerské předsedkyně Julija Tymošenková. Zlomyslní pozorovatelé naznačují, že nese vinu za prosazování populistických sociálních výdajů. To ale není pravda. Její vláda ve skutečnosti těsně před Novým rokem rozpočet zpřísnila . Ba ministr financí Viktor Pynzenyk hlásí, že během prvního čtvrtletí roku 2008 stát zaznamenal rozpočtový přebytek ve výši 0,6% HDP.

To nijak nepřekvapuje, protože příjmy státu se s rostoucími cenami zvětšují, zatímco výdaje jsou do velké míry fixní. Tymošenkové vláda ale skutečně odvedla slušnou fiskální práci. Státní finance jsou všeobecně v dobrém stavu, přičemž státní dluh činí jen 11% HDP. Podle Národní banky Ukrajiny (NBU) mezinárodní rezervy setrvale rostou a nyní dosahují 33 miliard dolarů.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/b4ZIp2Ncs