0

Borgiovská předvolební kampaň na Ukrajině

Opředena nařčeními z travičství a pletich, ukrajinská kampaň před prezidentskými volbami je podívanou, jež by mohla nadchnout jedině rod Borgiů. Je tomu deset dní, co se Viktor Juščenko, opoziční kandidát na prezidenta (a favorit průzkumů veřejného mínění), ztratil z předvolebního turné. Objevil se ve Vídni, kde se zotavoval z potíží, zprvu považovaných za otravu potravinami.

Na Ukrajině se teď ale všeobecně tvrdí, že Juščenkovi možná byla do jídla přimíšena smrtící látka ricin, kdysi oblíbená mezi atentátníky z KGB, kteří ji použili k zavraždění bulharského disidenta Georgije Markova v Londýně roku 1978. Ve většině zemí by se taková obvinění jevila jako paranoidní přeludy. Nikoliv na Ukrajině, kde byl současný ministerský předseda a Juščenkův hlavní rival v boji o post prezidenta, Viktor Janukovič, dvakrát usvědčen z násilných trestných činů.

Juščenko už obnovil kampaň, s tváří zčásti znehybnělou, když minulý týden v Kyjevě hovořil k početnému shromáždění příznivců. Jeho odpůrci událost povýšeně přezírají, ba zástupce šéfa administrativy prezidenta Leonida Kučmy navrhl, aby si Juščenko najal ochutnávače. Záležitost teď podléhá kriminálnímu šetření.

Podezření na nečistou hru se prohloubilo, když si druhou nejvýznamnější osobnost opozice, bývalou místopředsedkyni vlády Julii Tymošenkovou, předvolal moskevský prokurátor, aby mu zodpověděla otázky týkající se obvinění, že před lety podplatila ruského armádního důstojníka, aby získala výhodu pro plynárenskou společnost, již řídila. Ruský vojenský prokurátor na ni dokonce vydal mezinárodní zatykač, přestože důstojník, jehož měla podle obvinění uplácet, byl loni v Moskvě během procesu projednávajícím tatáž obvinění, na než se teď prokurátoři chtějí dotazovat Tymošenkové, zbaven viny.