0

Proces s Tymošenkovou a budoucnost Ukrajiny

STOCKHOLM – Není pochyb o tom, že trapná podívaná v podobě procesu s bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou – a její nedávné zatčení za narušování soudního jednání – způsobuje její zemi obrovské škody. A není pochyb o tom, že vývoj na Ukrajině bude nesmírně důležitý pro budoucnost Evropy.

Ukrajinská oranžová revoluce v roce 2004 rozdmýchala naději na novou vlnu demokratických reforem v zemích na východ od Evropské unie – období takzvaných „barevných“ revolucí. Síly, které se obávaly ztráty moci v tomto nesmírně rozlehlém a důležitém regionu, však brzy zahájily odhodlanou protiofenzívu.

Ukrajina nicméně dál klopýtala směrem k Evropě a udržela si významné části zisků dosažených v roce 2004. Návrat prezidenta Viktora Janukovyče na scénu v roce 2010 byl v podstatě výsledkem svobodných a spravedlivých voleb.

Nějakou dobu to trvalo, ale Janukovyčovo odhodlání pokračovat v úsilí o integraci do Evropy, které zahájil jeho předchůdce Viktor Juščenko, bylo postupem času stále zřejmější – zejména tváří v tvář opakovaným výzvám (a někdy i špatně skrývaným výhrůžkám) Ruska, aby se Ukrajina připojila k jeho celní unii s Běloruskem a Kazachstánem. Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem mohlo ke konci roku docela dobře eskalovat, poněvadž zahraničně-politická orientace Ukrajiny má pro Kreml značný význam. Demokratická Ukrajina s otevřenou ekonomikou a úzkými vazbami na Evropskou unii by totiž nemohla neovlivnit také budoucí směřování Ruska.