dimitrijevic2_YANN SCHREIBERAFP via Getty Images_ecb covid YANN SCHREIBER/AFP via Getty Images

Proč je to tentokrát pro Evropu opravdu jinak

NEW YORK – Z perspektivy suverénního úvěrového rizika v Evropě se pandemie covidu-19 od ostatních nedávných krizí liší. Zaprvé současná ekonomická krize nevzešla z nákazy na trhu aktiv zapříčiněné selhávající finanční soustavou, nýbrž z lockdownů vyvolávajících recese, jejichž cílem bylo potlačit virovou nákazu. Zadruhé je reakce evropských politik doposavad mnohem robustnější než dřív. Až pandemie skončí, trajektorie evropských suverénních ratingů bude záviset na schopnosti vlád zajistit dostatečný hospodářský růst, aby ozdravily fiskální bilance.

Naše vlastní úkony při ratingu suverénů berou od března 2020 do úvahy povahu šoku vyvolaného touto krizí veřejného zdraví – masivní, leč exogenní a přechodné – a to, jak dobře na ni země dokázaly reagovat. Měnová a externí flexibilita a také ekonomická odolnost jsou prozatím lepší indikátory suverénní úvěruschopnosti než poměr zadlužení země k jejímu HDP.

Celosvětově jsme snížili rating téměř čtvrtině suverénů, jež v současnosti hodnotíme. Ve většině se jedná o níže hodnocené příjemce půjček z rozvíjejících se a hraničních trhů, kteří měli už dříve existující zranitelná místa a méně finanční odolnosti a flexibility ke zvládnutí covidu-19 a jeho ekonomických důsledků. Součástí je sedm platebních neschopností, ve všech případech u suverénů, kteří byli před pandemií na spodním konci naší ratingové škály („B“ nebo nižší).

https://prosyn.org/dTYHw4Vcs