0

Dvakrát hurá čínské klimatické obstrukci

KODAŇ – Od krachu kodaňského klimatického summitu mnozí politici a zasvěcenci ukazují prstem na čínské vedení za to, že zablokovalo závaznou celosvětovou dohodu o potlačování uhlíku. Vzdor čínské vlády však byl jak pochopitelný, tak nevyhnutelný. Ti, kdo rozhodují o světě, by si měli přestat vylévat hněv a spíš situaci využít k procitnutí: je na čase uvažovat o důmyslnější klimatické politice.

Čína není ochotná udělat nic, co by mohlo brzdit její hospodářský růst, jenž milionům Číňanů přináší možnost vymanit se z chudoby. Takový vývoj lze sledovat na neustále expandujícím čínském domácím trhu.

Během příštích šesti měsíců se čtvrtina mladých čínských spotřebitelů chystá koupit si auto, hlavní zdroj znečištění vzduchu ve městech, což je o ohromujících 65 % víc než před rokem. Průzkum provedený Deníkem čínské mládeže zjistil, že osm z deseti Číňanů ví o změně klimatu, ale je ochotno podpořit politiky na ochranu životního prostředí, jedině budou-li si moci nadále zlepšovat životní úroveň – včetně nákupů nových automobilů.

Cena drastických, krátkodobých uhlíkových redukcí je příliš vysoká. Výsledky všech hlavních ekonomických modelů odhalují, že často diskutovaný cíl udržení nárůstů teplot pod dvěma stupni Celsia by vyžadoval globální daň v počáteční výši 71 eur na tunu (čili asi 0,12 eura na litr benzinu), která by se do konce století zvyšovala až na 2800 eur na tunu (čili 6,62 eura na litr benzinu). Celkově by skutečná cena pro ekonomiku činila neuvěřitelných 28 bilionů eur ročně. Podle většiny výpočtů badatelů hlavního proudu je to ve srovnání se škodou na klimatu, jíž by se předešlo, padesátkrát nákladnější.