0

Dvaapůlkrát sláva Středomořské unii

Je snad načase být maličko velkorysejší k francouzskému prezidentu Nicolasi Sarkozymu, podívat se na výsledek jeho úsilí a nehledět na způsob, jímž jedná.

Úvodní start Středomořské unie celý podnik téměř potopil. Sarkozy původně navrhl klub evropských a z větší části arabských států podél Středozemního moře, přičemž vyvolal dojem, že promluvil, aniž by si věc řádně promyslel. Šlo by v zásadě o podnik, který by řídili Francouzi a hradil zbytek Evropy. To nemělo dobrou odezvu, zejména mezi Němci ne.

Vzniklo silné podezření, že Francouzi se pokoušejí najít způsob jak si vztahem, který bude dostatečně vzdálen členství v Evropské unii, koupit Turecko.

Předzvěsti tedy pokusu o oživení evropského vztahu se středomořskými partnery příliš nepřály. Do doby velkolepého červencového summitu v Paříži, který vyslal nový klub na cestu, však už počáteční podezření byla z velké části překonána. Sarkozy svým evropským kritikům vyhověl a dosáhl diplomatického triumfu. Brzy uvidíme, zda má tato iniciativa něco do sebe, nebo zda jde jen o čerstvě přelakovanou starou a vyčpělou myšlenku.