Soumrak kancléřovy kariéry?

Rezignace kancléře Gerharda Schrödera na post předsedy německé Sociálně demokratické strany (SPD) bude mít hluboké dopady na rozložení sil v německé vládě a její těsné „rudozelené" větÅ¡ině v parlamentu. Přestože je zřejmě předčasné hovořit v tuto chvíli s některými německými pozorovateli o „soumraku kancléřovy kariéry" či jeho překvapující krok označovat za „začátek konce" jeho pobytu v úřadu, je naprosto oprávněné jej označit za dramatickou ztrátu moci.

Bezprostředním vítězem je předseda poslaneckého klubu SPD Franz Müntefering (64), který Schrödera na postu stranického předsedy nahradí. Oba politici vytvoří tandem, ale Schröder bude záviset na Münteferingově loajalitě víc než Müntefering na Schröderově úspěchu.

Schröder představuje umírněně levicovou politickou platformu a program, srovnatelné s novolabouristickou filozofií britského premiéra Tonyho Blaira či centrismem někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona. Müntefering mnohem víc lne k tradičním sociálně demokratickým (či starolabouristickým) hodnotám. Co se týče stylu vedení, Schröder je sólista, zatímco Müntefering je týmový hráč.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/DexDfI6/cs;