0

Dvacet let po pádu zdi

BERLÍN – Ti, kdo byli svědky oné noci před 20 lety v Berlíně nebo i jinde v Německu, nikdy nezapomenou na to, co se stalo – na noc, kdy padla zeď.

Když se píšou dějiny, bývá to až příliš často tragické. Pouze zřídka jsou dějiny schopny ironie. Devátý listopad 1989 patřil k oněm vzácným okamžikům, kdy ironie vládla, poněvadž východoněmecký byrokratický socialismus skonal stejně, jako žil – v naprostém byrokratickém zmatku.

Mluvčí politbyra SED Günter Schabowski tehdy jednoduše nepochopil rozhodnutí tohoto orgánu a oznámil na veřejnosti nesprávné informace o otevření hranic, což vyvolalo pád Berlínské zdi! Toho večera by Schabowského nebyl překonal ani Groucho Marx. Byla to nejšťastnější hodina Německa.

O dvacet let později je již mnoho revolučních důsledků oné noci za námi. Sovětský svaz a jeho impérium v tichosti vymizely a spolu s nimi vymizelo i mezinárodní uspořádání z dob studené války. Německo se sjednotilo, východní Evropa a státy na sovětské periferii získaly nezávislost, režim apartheidu v Jihoafrické republice se rozpadl, skončil bezpočet občanských válek v Asii, Africe a Latinské Americe, Izraelci a Palestinci se více než kdykoliv předtím přiblížili k míru a rozpadající se Jugoslávie degenerovala ve válce a etnických čistkách. V Afghánistánu pokračovala válka za odlišných okolností, což mělo vážné důsledky pro region a potažmo pro celý svět.