Refugee children Anadolu Agency/Getty Images

Školy plné naděje

LONDÝN – Dnes, 20. června, je Světový den uprchlíků, kdy si připomínáme sílu a odvahu lidí, kteří byli nuceni utéct ze svých domovů. Dnes budu myslet na Muhammada, syrského uprchlíka, s nímž jsem se setkala během své květnové návštěvy základní školy v istanbulské čtvrti Istoç.

V rušné škole, která už praskala ve švech, aby pojala početnou místní populaci, jsem se dívala, jak Muhammad sedí v zadní části třídy a usilovně se snaží dokončit úkol z výtvarné výchovy. Třída právě kreslila muzeální artefakty a živě diskutovala o tom, jak je důležité zachovávat kulturu a kulturní dědictví.

Muhammad mi vysvětlil, že mu spolužáci pomohli naučit se jejich jazyk, a tak může po útěku z válkou zmítané vlasti a po přesunu do Istanbulu pomalu dohánět učivo. Jeho snem je však dostat jednoho dne příležitost vrátit se domů a je odhodlaný poctivě studovat, aby získal potřebné vědomosti a zkušenosti a mohl tam založit novou budoucnost.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/KkfZKZg/cs;