Hrozba sekulárního fundamentalismu v Turecku

NEW YORK -- Hlavní žalobce tureckého Vrchního odvolacího soudu nedávno tamnímu Ústavnímu soudu doporučil trvalý zákaz vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Loni v červenci byla AKP ve svobodných a spravedlivých volbách s velkým náskokem znovuzvolena do čela vlády. Hlavní žalobce také oficiálně doporučil, aby bylo premiéru Recepu Erdoganovi, prezidentu Abdullahu Gülovi a dalším 69 předním politikům na pět let zakázáno působení v politice.

Zákaz AKP by nesporně vyvolal politickou krizi, která by znamenala konec tureckých snah o vstup do Evropské unie v dohledné budoucnosti a ohrozila současný silný hospodářský růst. Hrozbu hlavního žalobce bychom tedy neměli brát na lehkou váhu – tím spíš, že Ústavní soud od roku 1982, kdy byla zavedena současná ústava, zakázal 18 politických stran (včetně předchůdkyně AKP). Ba tato nedávná výzva k zákazu AKP má přímou souvislost s jejími snahami o změnu turecké ústavy.

Základem obvinění v prokurátorově obžalobě je to, že AKP narušuje sekularismus. Kořeny současné ústavy a její definice sekularismu jsou však krajně podezřelé.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/9mEZ7Necs