0

Promarněná turecká příležitost

JEREVAN – Abba Eban kdysi říkával o Palestincích, že nikdy nepromarní příležitost promarnit příležitost. Bohužel se zdá, že také Turecko propadá ve svých vztazích s Arménií tomuto zvyku. A jeho neschopnost jednat plodí stejně jako v případě Palestiny pouze širší regionální nestabilitu.

V posledních dvou týdnech před nedávnou návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Turecku panoval téměř všeobecný optimismus, že Ankara otevře své hranice s Arménií. Obama však přijel a odjel a hranice zůstala uzavřená.

Turecko-arménské vztahy jsou i nadále založeny spíše na gestech než na obsahu. Nedávná odmítavá prohlášení tureckého prezidenta Abdullaha Güla a premiéra Recepa Tayyipa Erdogana dokonce naznačují, že Turecko by mohlo ustoupit ze svých plánů navázat normálnější bilaterální vztahy.

Tyto vztahy jsou napjaté od roku 1993, kdy Turecko na projev solidarity s Ázerbájdžánem v arménsko-ázerbájdžánském konfliktu o Náhorní Karabach uzavřelo své hranice s Arménií. Když se v roce 2003 dostali k moci Erdogan s Gülem, nic se nezměnilo. Hranice zůstala uzavřená.