0

Turecká politika vyvažování vztahů

EAST LANSING, MICHIGAN – Turecko se vamp#160;uplynulých několika týdnech stalo hlavním protagonistou společné politiky Západu, arabských zemí a Turecka, jejímž cílem je přinutit prezidenta Bašára Asada kamp#160;předání moci vamp#160;Sýrii. Pro tureckou politiku to znamená velký obrat, poněvadž vláda premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana se vamp#160;posledních dvou letech velmi snažila pěstovat se sousední Sýrií, samp#160;níž má Turecko dlouhou pozemní hranici, dobré vztahy.

Tato změna kurzu vůči Sýrii stála Ankaru nesmírně mnoho také vamp#160;jejím vztahu kamp#160;Íránu coby hlavnímu podporovateli Asadova režimu – rovněž tento vztah Turecko do té doby pěstovalo vamp#160;souladu samp#160;politikou „nulových problémů se sousedy“, kterou prosazoval ministr zahraničí Ahmet Davutoğlu.

Vzhledem kamp#160;těmto novým napětím stojí za to připomenout, že ještě před pouhými několika měsíci bylo mnoho amerických představitelů bledých strachy zamp#160;toho, co vnímali jako tureckou zradu. Podle jejich názoru Turecko přeorientovalo svou zahraniční politiku směrem kamp#160;muslimskému Blízkému východu a pryč od Západu – tento posun se údajně odrazil ve zhoršujících se vztazích země samp#160;Izraelem a lepšících se stycích samp#160;Íránem a Sýrií.

Mnoho amerických politiků a publicistů, kteří nejsou schopni či ochotni rozlišovat mezi turecko-izraelskými a turecko-americkými vztahy, si vyložilo Erdoğanovo odsouzení izraelské blokády Gazy jako vstřícné gesto vůči arabským sousedům, a to na úkor tureckých vztahů nejen samp#160;Izraelem, ale se Západem obecně. Tureckou snahu stát se zprostředkovatelem mezi velkými západními mocnostmi a Íránem vamp#160;otázce íránských zásob uranu Západ neocenil; Spojené státy dokonce tuto snahu pohřbily právě ve chvíli, kdy se zdálo, že začíná přinášet ovoce. A když poté Turecko hlasovalo vamp#160;Radě bezpečnosti OSN proti uvalení dodatečných sankcí na Írán, působilo to jako další důkaz, že Ankara začala dělat „islámskou“ zahraniční politiku.