0

Turecké 11. září

Síti Al-Káida se až dosud dařilo rozdmýchávat obávaný ,,střet civilizací". Když její teroristé zaútočili v roce 2001 na Ameriku, jako by tím potvrdili nejhorší obavy západního světa z islámu.

Nyní tito teroristé udeřili v Turecku. Proč však islamisté zabíjeli muslimy během svatého měsíce Ramadánu? Jako trest za to, že Turecko podpořilo Spojenými státy vedenou invazi do Iráku? Turecko přece nepovolilo rozmístění zahraničních jednotek na svém území a nevyslalo své vojáky do války.

Je tedy důvodem, proč si Al-Káida zvolila za cíl Turecko, snaha zabránit tomuto muslimskému státu ve směřování ke vstupu do Evropské unie? Západní představitelé přece po útocích nikoliv překvapivě znovu zdůraznili naléhavost přijetí Turecka do evropské rodiny.

Tyto otázky opomíjejí jednu zásadní pravdu o Turecku. Většina komentářů o turecké společnosti opakuje klišé o jedinečném postavení Turecka jakožto ,,mostu" mezi islámem a sekularismem i mezi Východem a Západem. Problémem tohoto mostu je však skutečnost, že žádná z obou stran - ani ,,Západ", ani ,,muslimský svět" - nepokládá Turecko plně za své.