Turecko a Evropa: dva vlaky na cestě ke srážce?

Zásahem v Libanonu udělali Evropané dalekosáhlé, riskantní a přitom správné rozhodnutí. Důvod spočívá v tom, že ve východním Středomoří a na Středním východě se bude určovat evropská bezpečnost. Evropa, ať už se jí to líbí nebo ne, přijala novou strategickou roli v regionu. Pokud by měla selhat, draze za to zaplatí.

S ohledem na vážná rizika, jež Evropa s plným vědomím důsledků podstupuje, je nesmírně důležité, aby byla vytvořena evropská „velká strategie“ pro východní Středomoří a Střední východ, v níž by Evropa dokázala klidně a jasně definovat své zájmy. V každé seriózní podobě této velké strategie bude muset hrát ústřední úlohu Turecko – politicky, vojensky, ekonomicky i kulturně.

Zabezpečit evropské zájmy dnes znamená vytvořit pevné spojení – ba nerozlomitelné pouto – s Tureckem coby úhelným kamenem regionální bezpečnosti. Je tedy udivující, že Evropa dělá pravý opak: pevně zavírá oči před strategickou výzvou, již Turecko představuje.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/OnnQgyT/cs;