Donald Trump with senators Jim Watson/Getty Images

Trumpovi ochotní komplicové

NEW YORK – Dvacátého února 1933 se v palácové rezidenci Hermanna Göringa v Berlíně uskutečnila tajná schůzka. Více než 20 špičkových německých průmyslníků včetně Gustava Kruppa, Friedricha Flicka a Fritze von Opela si vyslechlo projev Adolfa Hitlera, který jim slíbil, že jejich majetek bude za jeho vlády v bezpečí. Na základě toho se účastníci dohodli, že podpoří nacistickou stranu více než dvěma miliony říšských marek, což byla obrovská částka, která téměř stačila na úhradu celé nadcházející předvolební kampaně.

Málokterý z těchto mužů, pokud vůbec některý, byl přesvědčeným nacistou. Vesměs byli členy německého Herrenklubu (Pánského klubu), který byl velmi konzervativní, ovšem ne národně socialistický. Protože však sledovali vlastní úzké zájmy, umožnili Hitlerovi nástup k moci.

Tím se z nich stali komplicové při vzniku zločinného režimu, jenž se provinil masovým vražděním a na konci i zničením vlastní země. Jejich firmy nesmírně těžily z otrocké práce. Thomas Mann označil Herrenklub za „udavače trendu strádání“. To však Flickovi a dalším nebránilo, aby po odpykání mírných nepodmíněných trestů pokračovali po válce ve vzkvétající kariéře.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/AJRdxnIcs